ZAMANIN KIZI – KİTAP DEĞERLENDİRMESİ


Geçtiğimiz haftalarda başlayıp bir türlü bitiremediğim kitap: Zamanın Kızı… “Tüm Zamanların En İyi Polisiye Romanı İlk Kez Türkçede” başlığıyla basılmış ve April Yayıncılıktan satışa sunulmuş kitap. Bu niteliği Polisiye yazarları birliği tarafından edinmiş.

Zamanın Kızı

Zamanın kızı, birkaç yüz yıl öncesinde yaşanıp ipucu ve kanıtı az, tanıklarının hepsinin ölü olduğu 3. Richard’a dayanıyor. Alan Grant isimli polisin kırık ayağıyla hasta yatağından ilgilenebileceği bir dava olarak sunulan 3. Richard acaba tarihte belirtildiği gibi ağabeyini, kuzenini ve küçük yeğenlerini öldürterek dünyanın en acımasız insanlarından biri miydi? Yoksa tarih her daim doğru olmayabilir mi?

Zamanın Kızı 2

Kitabın konusu ilginç ve kapağı oldukça iddialı olmasına rağmen uzun zamandır ilk defa bir kitabı okurken bu kadar zorlandım. Öncelikle tarihten hoşlansam da 3. Richard dönemi ilgimi çekse de kitap o kadar detay veriyor ki zaman zaman, olaydan tamamen kopup tam bir tarih kitabı okuyor gibi hissediyorsunuz. Özellikle ilk 30 sayfa çok fazla tasvir, çok az olay var. Bu nedenle okunması gerçekten zor kitaplardan. Sırf hiçbir kitabı yarım bırakmak istemediğim için kendimi zorlayıp okudum ve bir romandan öte İngiltere tarihine dair sıkıcı bir kitap gibi roman. Polisiye yazarları birliği bu kitaba nasıl “Tüm Zamanların En İyi Polisiye Romanı” demiş bilmiyorum ama benim tarihimin en sıkıcı kitaplarından oldu bu kitap :) Aranızda okuyanlarınız var mı bilmiyorum ama okumayı düşünenleriniz varsa da biraz olsun fikir sahibi olmuşsunuzdur kitapla ilgili :) 2 haftada zor okuduğum bu kitaptan sonra 2 günde bitirdiğim başka bir kitaptan da bahsedeceğim size en kısa sürede. Şimdilik görüşmek üzere :)