Tişörtten Alışveriş Çantası Yapımı


Son zamanlarda konuştuğumuz tek şey alışverişlerde kullandığımız poşetlerin paralı olması. Çevreyi koruma açısından oldukça faydalı bir girişim olsa da bütçenizi sarsmamak adına farklı çözümler bulmanız gerekebilir. Bunun için size, hem eski tişörtlerinizi değerlendirebileceğiniz hem de kullanım açısından oldukça rahat olan bir çanta önerisiyle geldik. Tişörtten Alışveriş Çantası Yapımı hem kolay hem de eğlenceli bir diy projesi.

Çanta Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • Kullanmadığınız eski bir tişört
  • Keskin bir makas
  • Yıkandığında çıkacak bir kalem (Açık renk kumaş ise kurşun kalem de olabilir)

Öncelikle tişörtü düz bir zemine yayın ve kollarını dikiş yerlerinden ayırın, kesin. Eğer uzun kollu bir tişört kullanıyorsanız ilk olarak kolları ortadan bölmenizi daha sonra dikiş yerlerinden tamamen keserek ayırmanızı öneririm.

Tişörtün yaka kısmına, o bölgeyi kapsayacak büyüklükte bir tabak kapatın ve çevresinden yıkandığında çıkacak bir kalem ya da marker ile çizin. Bu düzgün kesebilmeniz için önemli. Eğer bir çizgi olmasını umursamayacaksanız tükenmez kalemle de çizebilirsiniz fakat yıkandığında çıkmayacağını unutmayın.

Çantanızın boyutunu olmasını istediğiniz ölçüde bir eşya kullanarak belirleyebilir, bu ölçünün dışında kalan kısmı çizebilirsiniz. Çizginin altında kalan kısım istemediğiniz, kesip atacağınız kısım olmalı.

Çantanızın boyutunu ayarladıktan sonra kestiğiniz kısma küçük kesikler atın. Püskül gibi göründüklerinden emin olun. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken şey tişörtün iki yanını aynı hizadan kesmiş olmak.

Kestiğiniz püsküllerden ilk çifte, ikinci çifte ve üçüncü çifte kendi aralarında düğüm atın. Şu aşamada ilk, ikinci ve üçüncü düğümler arasında boşluklar var. Bu boşlukları doldurmak için birinci düğümün sağda kalan ucuyla ikinci düğümün solda kalan ucunu bağlayın. Bu işlemi tüm düğümler arasında yapın. Böylece düğümler arasında boşluk kalmayacak alışveriş sırasında aldıklarınız çantanızdan dökülmeyecektir.

Ve alışveriş çantanız hazır. Marketlerde verilen poşetlerin paralı olması artık sizi etkilemeyecek :) Güle güle kullanın.