The Revenant – Diriliş


Geçtiğimiz hafta uzun süredir vizyona girmesi için beklediğimiz The Revenant – Diriliş filmine gitmeye vakit bulduk nihayet. 2014 senesinde Birdman filmiyle En iyi yönetmen ödülünü almış Oscar sahibi Alejandro Gonzalez Inarritu’nun yönetmenliğini yaptığı bu filmde başrolde ise bir türlü Oscar alamayan Leonardo DiCaprio var.

The revenant

Filmin konusuna gelecek olursak kürk avcılığı yaparak hayatını geçiren Hugh Glass bir ayı saldırısında ciddi şekilde yaralanır ve ekibi tarafından terkedilir. Sonrasında yaşadıklarıyla birlikte vahşi doğada hayata tutunmaya çalışırken geliştirdiği intikam duygusu ile direnişi konu ediniyor film. Uyarlama filmlerde kendisini bolca gördüğümüz DiCaprio, bu filmde de gerçek olaydan uyarlanan bir karakteri canlandırıyor.

The revenant movie

Film süresi 2 saat 36 dakika ve Inarritu’nun en uzun filmi. Oldukça uzun olmasına rağmen film temposu gereği hiç sıkmıyor ve bu kadar uzun olduğunu farketmiyorsunuz bile. Filme bakıldığında tipik bir hayatta kalma mücadelesinden öte çok da anlamlı bir alt metne sahip. Oyunculukla desteklenen film gerçekliği ile kullanılan doğal ışık, mekan gibi faktörlerle daha dikkat çekici ve farklı bir yapıya dönüşmüş. Ayrıca yönetmen aktüel kamera kullanımında çığır açmış. Filmin son sahnesi ile de DiCaprio neredeyse “Bu sene Oscar’ı alırım artık değil mi?” diyor :)

The Revenant – Diriliş