Seyahat Çantanızda Olması Gerekenler


Yeni yıl geliyor, tatil hazırlıkları şimdiden başladı. Belki de bir çoğunuz rezervasyonunuzu yaptı geriye sadece çantaları hazırlamak kaldı. Bence tatilin en tatsız kısmı valiz hazırlama kısmı. Bu yazımda benim için de dert olan bu soruna çözüm olan bir liste paylaşacağım sizinle. Eğer önerilerime kulak verirseniz valiz hazırlamak dert olmaktan kurtulacak. İşte seyahat çantanızda olması gerekenler…

çanta

Öncelikle çanta hazırlamaya başlamadan önce yapmanız gereken şey liste yapmak. Kulağa komik ve garip geliyor olabilir fakat liste yapmanız çantanıza koymanız gereken en önemli şeyleri seçmenizde faydalı olacaktır. Valizinizde bulunması gereken en önemli şeylerin başında tabiki ilkyardım malzemeleri geliyor. Bu çantanıza ilkyardım dolabınızda ne bulduysanız koyun demek değil tabiki. Eğer düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa onları koyabilir, veya grip, baş ağrısı, yara bandı gibi her an lazım olabilecek malzemeleri koyabilirsiniz. Alerji ve astım gibi şikayetleriniz varsa ilaçlarınızı unutmamanız sizin yararınıza olacaktır.

ilaç

Seyahat Çantanızı Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çantanızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri sıvı limitlerini aşmamak olmalı. Biliyorsunuz ki el çantasında taşınan tüm sıvıların 100 ml’den fazla olmaması gerektiği yönünde kurallar var. Eğer yanınızda belirtilen miktardan fazla sıvı taşımak zorundaysanız onu mutlaka check-in yapıp teslim ettiğiniz valizinize koyun. Aynı şekilde her havayolu şirketinde değişiklik gösteren bagaj kısıtlamalarına da dikkat edin. Kimi havayolları 23 kg’a kadar izin veriyor. Belirtilen ağırlığı geçmemeye izin verilenden daha ağır çantalar hazırlamamaya dikkat etmelisiniz.

bagaj

Valiz hazırlarken kıyafet konusunda kararsız kalıyor olabilirsiniz. Bu nedenle ne tür bir seyahate çıktığınızı göz önünde bulundurarak, her yere ve her koşula hitap eden kıyafetler almanızda fayda var. Tabiki gideceğiniz seyahat bir iş seyahati ise ya da önemli bir toplantıya katılacaksanız duruma uygun olarak daha klasik kıyafetler de tercih edebilirsiniz. Valizinizin ağırlaşmasını önlemek amacıyla ayakkabı seçimi konusunda da olabildiğince cimri olmalısınız. Valizinizi hazırladıktan sonra yapmanız gereken tek şey, mutlaka ama mutlaka seyahatiniz için gerekli eşyaları yanınıza almak olmalı. Paranız, pasaportunuz ya da kimliğinizi evden çıkmadan önce mutlaka kontrol edip her şeyin eksiksiz olduğunu teyit edin. Bunların her daim elinizin altında olması onları unutmanızı veya kaybetmenizi de zorlaştıracaktır. Seyahat çantanızda olması gerekenler hazırsa size uzun ve eğlenceli bir tatil diliyorum :)