School of Rock Müzikali


2003 yılında ülkemizde “Hababam Rock” ismiyle vizyona giren filmi hatırlayanınız vardır belki. Jack Black başrolünde olduğu filmde Dewey karakterini canlandırıyordu. Uzun süredir en yakın arkadaşının evinde sığınmacı gibi yaşayan Dewey’in borçları tahammül sınırlarını aşınca kendisini bir okulda müzik öğretmeni olarak buluyor ve film de tam burada hareket kazanmaya başlıyordu. Londra’ya taşındığımız 2 aylık süreç boyunca iş ve ev arasında yoğun bir koşuşturmaca hali yaşadığımızdan sosyal aktivitelere pek vakit bulamadık. Ta ki School of Rock müzikali nin tanıtımını metroda görene dek. Bir Broadway müzikali olan School of Rock Londra’da izleyiciye sunulmuştu ve biz bunu tabii ki kaçıramazdık :)

School of Rock Müzikali

Müzikal Covent Garden’daki New London Theatre’da idi. Bilet fiyatları koltuğun konumuna göre değişiyor fakat ortalama bilet fiyatları 90 pound civarında idi. Her ne kadar Türk lirasına çevirdiğinizde ciddi bir meblağ gibi dursa da bir Broadway müzikaline gittiğinizi göz önüne aldığınızda çok da abartı değil. Bin kişilik salonda gerçekten tek bir koltuk bile boş değildi. Çoğunluğu çocuk oyuncuların oluşturduğu bir müzikalde içerisinin çocuk dolu olacağı gibi bir korku ister istemez oluyor fakat konu “Rock müzik” olunca gelen kitle de oldukça ilgili ve eğlenceli idi. Müzikal başlar başlamaz insanlar kendilerini müziğin ritmine ve eğlencesine bıraktılar. 2 bölümden oluşan müzikal göz açıp kapayıncaya kadar bitti diyebilirim. Zaman nasıl geçti anlamadık bile.

School of Rock Müzikali

Müzikale ünlü müzisyen Andrew Lloyd Webber’in bestelediği şarkılarla coşarken oyuncu performanslarına da hayran hayran bakakalıyorsunuz. Müzikalin başında anons ediliyor tüm oyuncuların performanslarının gerçek olduğu. 8-9 yaşlarındaki çocuklar nasıl bu kadar mükemmel enstrüman çalabiliyorlar, insan hayranlıktan ağzı açık izliyor. Özellikle başrolündeki David Fynn oyunculuğu ve müzikal sırasında sergilediği performansıyla göz dolduruyor. Rolü gereği kilolu olması gereken David, o kiloyla sergilediği performansla uzun uzun alkışlandı gösteri sonunda. Müzikal boyunca her gösteride olduğu gibi fotoğraf ya da video çekmek yasak tabii ki. Neyse ki müzikal ilk gösterilmeye başladığı zamanlarda BBC bunu sizin için yapmış :)