Sağlıklı Tırnaklar İçin Tavsiyeler


Günümüzde estetik kaygılar bir çok şeyin önüne geçmiş durumda. Makyaj, saç bakımı, cilt bakımı derken tırnaklarınızı ihmal etmeyin. Unutmayın cilt bakımı kadar tırnak bakımı da dikkat etmemiz gerekenler arasında yer alıyor. Cinsiyet farketmeksizin temiz tırnaklara sahip olmak sadece estetik açıdan değil sağlık açısından da çok önemli. Tırnak sağlığınızı korumak ve bakımını yapabilmek için size bazı tavsiyelerimiz, önerilerimiz var. İşte kolayca uygulayabileceğiniz Sağlıklı Tırnaklar İçin Tavsiyeler …

sağlıklı tırnaklar için tavsiyeler

SAĞLIKLI TIRNAKLAR İÇİN TAVSİYELER

Güzel bir bedenin tamamlayıcısı olan tırnakların bakımlı ve temiz olmaları çok önemli. El ve yüz yıkama alışkanlığınızın olmasının yanı sıra ellerinizi yıkadıktan sonra kurulamanız da tırnak bakımında büyük öneme sahip. Suyla temas elleriniz kurulanmaması durumunda, özellikle soğuk kış günlerinde kuruyacak ve çatlayacaktır. Ellerinizin zarar görmesi bir anlamda tırnaklarınızın da zarar görmesi demektir. Sadece ellerinizin yıpranması açısından değil, ıslak kalan tırnaklar mikropların yayılmasını da arttırır. Buna bağlı olarak tırnaklarınızda yapı değişiklikleri olabilir. Kırılması kolaylaşır ve renginde değişiklikler olur. Bunun için tırnaklarınızı yıkarken küçük tırnak fırçalarından kullanmalı, yıkama işlemi sonrası iyice kurulamalısınız.

tirnak-bakimi

Tırnaklarınız da cildiniz gibi gün içerisinde toz ve kir nedeniyle yıpranır. Nasıl ki cildiniz günlük yaşamınızda yoruluyor ise tırnaklarınız için de aynı durum geçerli. Evde yaptığınız temizlik, bulaşık yıkama gibi işlemler sırasında eldiven kullanmanız tırnaklarınızın göreceği zararı minimuma indirir. Sadece kullanıma bağlı yıpranmanın dışında deterjanlar da tırnakları yıpratır ve incelmelerine neden olur. Eğer çok fazla su ile haşır neşirseniz ve tırnaklarınız incelip kırılıyorsa büyük ihtimalle nedeni ellerinizin çok fazla suya ve deterjana maruz kalmasıdır.

bakimli-tırnaklar

Hepimiz renkli renkli ojeler kullanmayı seviyoruz. Peki sık oje kullanımının tırnaklarınıza zarar verdiğini biliyor musunuz? 3 gün boyunca çıkartılmayan her oje, aksi iddia edilse de tırnaklarınıza zarar verir. Tırnakların nefes alan üst dokusunu kapatan ojeler, zamanla tırnaklarınızın sararmasına ve güçsüzleşmesine neden olur. Bu nedenle ojelerinizi tırnaklarınızda 2 günden uzun tutmamanızı öneririz.

aseton-kullanimi

Aseton Kullanımına Dikkat

Tırnaklarınıza en çok zarar veren şeylerin başında maalesef oje temizleyici olarak kullandığımız aseton geliyor. Artık tırnaklarınızda ojeyi 2 günden fazla tutmamanız gerektiğini biliyorsunuz. Peki asetonun tırnaklarınız için ne kadar zararlı olduğunu biliyor musunuz? Oje temizleyicisi seçerken içeriğinde aseton bulunmayan ürünleri tercih etmeli, tırnaklarınızı asetonun vereceği zarardan korumalısınız. Saydığımız tüm bu, sağlıklı tırnaklar için tavsiyeler e uymanız halinde doğal haliyle bile güzel ve bakımlı görünecek tırnaklara sahip olabilirsiniz.