RODİN MÜZESİ


Louvre müzesinde sanata doyamamış olacağız ki sonraki durağımız Rodin müzesi oldu. Bir önceki yazımda belirttiğim gibi hepimizin yakından görmese de Türk filmlerinde olsun mutlaka görmüş olduğu, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinin bahçesindeki Düşünen Adam heykelinin yaratıcısıdır Auguste Rodin. Bu müzede de onun eserleri sergileniyor.

Rodin_1

Müzeye giriş ücreti 9 Euro. Müzede sergilenen eserlerin dışında bina da kendi başına oldukça etkileyici. Eserler, yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz, Rodin’in ölmeden önceki son 9 yılını geçirdiği, 18. yüzyıldan kalma bir bina olan Hotel Biron’da sergileniyor.
Rodin_2
Müzedeki eserlere geçmeden önce Rodin hakkında da bilgi vermek istiyorum. 1840 doğumlu olan Rodin, tam anlamıyla skandalların adamı. 1880 yılında Fransa, yeni açacakları Dekoratif Sanatlar Müzesi için Rodin’e bir kapı ısmarlamış. Fakat Rodin eseri açılışa yetiştirememiş ve bu olay olmuş. Yetiştiremediği bu eseri ünlü Cehennem Kapısı eseri. Dante’nin İlahi Komedya’sından esinlenerek yaptığı eserin üzerinde tam 10 yıl çalışmış. Rodin öldükten sonra ise kapı bronza dökülmüş ve şu an Rodin müzesinin bahçesinde sergileniyor.
Rodin_3
Rodin’in bir diğer skandal yaratan eseri de Victor Hugo anıtıdır. Ne var ki bunda diyorsanız sorun şu: Rodin, Victor Hugo’yu çırılçıplak olarak bir kayaya oturmuş halde şekillendirmiştir ve bu durum da zamanında Fransız halkı arasında oldukça şaşırtıcı bir etki bırakmıştır. Bu eser de şu an müzede bahçede sergileniyor.
Rodin_4
Victor Hugo’dan sonra Rodin’in neden olduğu son skandal ise Balzac’ı şekillendirdiği eseri. Victor Hugo heykeliyle aynı sebepten Balzac heykeli de tepkiye neden olmuş. Dönemin Edebiyatçılar Birliği’nin ısmarladığı Balzac heykelini çıplak olarak şekillendiren Rodin, tepkiler üzerine esere bir palto giydirmiş. Bu durum karşısında sanat çevreleri 2’ye ayrılsa da Emile Zola her daim Rodin’i desteklemiş. Fakat bu ayrışma sanattan kopup siyasi bir durum alınca Rodin, Balzac eserini sergilemekten vazgeçmiş ve eseri sergiden kaldırmış. Buna rağmen Rodin yazışmalarında her daim Balzac’ın en sevdiği eser olduğunu vurgulamış. Balzac heykeli şu an Rodin müzesinde Biron binasında sergileniyor.
Rodin_5Bütün bu iddialı ve döneminde kendinden oldukça çok söz ettiren eserin yanında Düşünen Adam (Thinker) heykeli nerede diye sorarsanız müzenin bahçesinde sergileniyor.
Rodin_6
İnanılmaz güzel bir bahçenin içinde sergilenen tüm Rodin eserlerini hazırladığım aşağıdaki videoda görebilirsiniz. Aynı zamanda buraya tıklayarak Youtube kanalıma üye olabilir, yayınladığım videoları ilk önce siz izleyebilirsiniz.
Bir sonraki yazımda sanata biraz ara verip Eyfel Kulesi’ne gideceğiz. Detaylar için takipte kalın :)