Retro Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?


1960’lı yılların moda akımını yansıtan retro makyajlar, son dönemlerde yeniden yükselişe geçti. Öncelikle kıyafetlerimizde kendini hissettiren bu moda akımı sonralarında makyaj ve kozmetik alanında da belirginleşmeye başladı. Retro makyaj nedir? Nasıl Yapılır? sorularına hangi makyaj malzemelerini nasıl kullanmalısınız sorusuna vereceğimiz cevaplarla devam edelim.

Retro Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Fondöten Seçimi

Öncelikle makyaja doğru fondöten seçimiyle başlamalısınız. Retro makyajın en önemli özelliği doğal görünen bir cilt olduğundan cildinizin renginde mat bir yapıya sahip fondöten tercihinde bulunmalısınız. Fondöten uygulamanızı sadece yüzünüze değil, boyun bölgenize de uygulamayı unutmayın ki ten renginiz arasında farklılıklar oluşmasın.

Allık Seçimi

Allık seçimi retro makyaj uygulamasında dikkat etmeniz gereken bir başka adım. Bu akımda kullanmanız gereken allık rengi pembe tonları. Sadece elmacık kemiklerinize uygulayacağınız açık pembe tonlarındaki allık dudaklarınızı ve gözlerinizi daha çok ortaya çıkartacaktır.

Eyeliner Uygulaması

Retro makyajın olmazsa olmazı tabii ki eyeliner. Kanat şeklinde süreceğiniz eyelinerın bir ucu şakaklarınıza uzanırken diğer ucu göz kapağınızda bitmeli. Bu eyeliner tekniği gözlerinizi daha çekik gösterirken göz renginizi de ortaya çıkartır.

Kirpikleri Vurgulamak

En önemli öğe olan eyeliner’ı desteklemek için rimel uygulaması şart. Yoğun şekilde uygulayacağınız rimel kirpiklerinizi vurgulayarak tüm dikkati muntazam göz makyajınıza çekecek.

Olmazsa Olmaz Ruj Uygulaması

Bu makyaj stilinde dudaklarınız can alıcı tonlara sahip olmalı. Ateş kırmızısı ya da şarap rengi tonlarında seçeceğiniz rujunuzla dudaklarınıza hacim verebilir, kalıcılığını arttırabilmek adına sonrasında transparan pudra uygulayabilirsiniz. Rujunuzu da sürdükten sonra 60’lı yıllardan çıkıp gelmiş gibi görüneceğiniz retro makyajınız bitti demektir. Makyajınıza uygun kıyafet seçimi ile tüm gözler sizin üzerinizde olacak.