Postcrossing Nedir? Nasıl Çalışır?


Yaşadığım ülkeyi değiştirdikten, Londra’ya taşındıktan sonra polise kayıt olmak gibi önemli işlemlerin ardından ilk olarak yaptığım şeydi Postcrossing adresimi güncellemek. Nostaljsever bir kısım insanı deli gibi kendine bağlayan Postcrossing Nedir? Nasıl Çalışır? öğrenmek ister, tanımadığınız birinden dünyanın öteki ucundan gelen bir kartla güne başlamak isterseniz bu yazımı mutlaka okumalısınız.

Postcrossing Nedir?

Öncelikle “Postcrossing nedir?” sorusundan başlayalım. Postcrossing dünyanın herhangi bir ülkesinde yaşayan herhangi bir insana kart gönderip almanızı sağlayan bir internet projesi. Bunun için ilk olarak sisteme kayıt olmanız gerekiyor tabiki.

Nasıl Çalışır?

Siteye giriş yapıp üye olduktan sonra adres bilgilerinizi yazmanız isteniyor. Burada dikkat etmeniz gereken şey adresin eksiksiz ve doğru olması. İngiltere’de tüm işler posta kodu üzerinden yürüdüğü için posta kodunuz doğruysa adresiniz yanlış olsa bile kart elinize ulaşıyor ama Türkiye’de durum böyle değil ne yazık ki. Bu nedenle adresinizi doğru girdiğinizden emin olun. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra solda yer alan “Send a Postcard” butonundan kart göndereceğiniz ilk adresleri alabilirsiniz. Sistem ilk girişinizde size sadece 5 adres alma hakkı tanıyor. Burada dikkat etmeniz gereken şey adresleri aldığınızda üst kısımda yazan ülke kodunuzla başlayan numaraları gönderdiğiniz karta yazmayı unutmamak. Bu kod Türkiye’de TR ile İngiltere’de GB ile başlıyor. Bu kodu gönderdiğiniz kartın üzerine yazmazsanız, gönderdiğiniz kişi kartı teslim aldığında sisteme bu kodu girerek kartınızı onaylayamaz ve kartı göndermemiş sayılırsınız. Eğer bu şekilde çok fazla kartınız gönderdiğiniz yere ulaşmazsa bir süreliğine ceza alırsınız ve kart göndermek için adres alamazsınız.

Gönderdiğiniz kart, gönderdiğiniz kişiye ulaştığında sizin adresiniz de kart göndermek isteyen kişilere çıkmaya başlar. Böylece size gelecek kartları beklemeye başlayabilirsiniz. Teslim aldığınız ya da gönderdiğiniz kartların fotoğraflarını çekerek siteye yükleyebilir, böylece başkalarına ulaşan kartları da görebilirsiniz. Ben yaklaşık 2 yıldır üyeyim sisteme ve bu zamana kadar yaklaşık 100 tane kart alıp 100 tane kart gönderdim. Hindistan’dan Amerika’ya, Filipinler’den Yeni Zelanda’ya kadar kart gönderdim ve aldım. Hiç tanımadığınız insanlarla böylesi bir etkileşime girmek hem mutluluk verici hem de her gün koşarak posta kutusunu kontrol etmenin heyecanı hiçbir şeyde yok :)

Happy Postcrossing!