PONPON PASPAS YAPIMI


Bugün kış da yaklaşırken, sabah erken saatlerde evin içi hafiften soğumuşken yataktan kalkar kalkmaz ayaklarımıza sıcak bir dokunuş sağlayacak ponpon paspas yapacağız. Giriş cümlesine bakınca paspastan değil romantik bir şeyden bahsediyormuş gibi oldum ama eminim yapınca siz de çooook seveceksiniz. Bakalım nasıl bir şey bu ponpon paspas.

PONPON PASPAS YAPIMI

Yukarıda gördüğünüz gibi dilediğiniz renklerde ipler seçebilirsiniz. Malzemeler şöyle: dilediğiniz renklerde ip, makas, 2 boş tuvalet kağıdı rulosu, halı kaydırmaz dediğimiz matlardan. Nereden bulacağız halı kaydırmaz’ı derseniz 1 milyoncu olarak nitelendirdiğimiz dükkanlarda bile var :)
Malzemeler hazırsa hemen başlayalım. Öncelikle 2 ruloyu 2 parmağımıza geçirerek etrafına ipliği sarmaya başlıyoruz.
İpi doladıkça rulolar biraz ezilecektir. Ezildiği için ponponlar farklı boyutlarda olacaktır ama sorun olmaz. Farklı boyutlarda da güzel görünecektir.
İpi sarıp ruloyu belli bir büyüklüğe getirdikten sonra ipi kopartın.
İpten bir parça kopartıp rulonun ortasından geçecek şekilde bağlayın.
Sardığınız ipi doladığınız rulodan çekip çıkartın.
Sıkı bir düğüm daha atın ve fazlalık ipi kopartmayın. Onu daha sonra ponponları bağlamak için kullanacağız.
Attığınız düğümün her 2 tarafındaki bağlı kısımları makasla kesip ayırdıktan sonra boyunu dilediğiniz boya gelene kadar kırpabilirsiniz.
İlk ponponu bitirdikten sonra dilediğimiz renk ve boyutlarda ponpon yapmaya devam ediyoruz.
Ponponlarınızın tümü hazır olduğunda matınızın üstüne serip renk ve sıralamasını tasarlayabilirsiniz.
Renk ve sıralamaya karar verdiyseniz ponponlarınızı matınıza birleştirip, ponponların ucunda bıraktığınız uzun ip parçaları ile de düğüm atıp bağlayın.
Bütün ponponları matınızla birleştirdiyseniz çocuğunuzun da üzerinde güvenle oynayabileceği bir paspasınız oldu demektir. Ponpon paspas yapımı hem kolay hem de eğlenceli bir proje değil mi?
PONPON PASPAS YAPIMI
Fotoğraflar internetten alıntıdır.