PİNHANE


Uzun zamandır Evden Kaçış Oyunları oynuyor ve gelişmeleri de yakından takip ediyorum. Oyun ekibimizdeki bir arkadaşımız şehir değiştirip ekibimiz dağılınca hemen yeni bir oyun ekibi oluşturduk ve dün, uzun zamandır gitmek isteyip de bir türlü zaman yaratamadığımız Pinhane’ye gittik. Öncelikle her zamanki gibi oyunun genel temasından bahsedeyim:

Dersaadet’in ünlü dedektifi Amanvermez Avni, güneye yerleşip, domates ekmek üzere emekliliğe ayrılma planları yapmaktadır. Emekliliğinin önündeki tek engel, Padişah tarafından emredildiği üzere, kendisinden sonra payitahtın güvenliğini sağlaması için bir grup dedektif bulmaktır.

Metinden de anladığınız üzere o bir grup dedektif dün bizdik :)

Pinhane

Pinhane, oyun evleri arasında sanıyorum ulaşımı en kolay ve lokasyonu en merkezi olanlardan biri. Yeri Taksim meydandaki büfelere ve Sıraselviler’e çok yakın. Biz metro ile ulaşım sağladığımız için kolay gelmiş olabilir diyeceğim ama gördüğüm kadarıyla oyunevinin hemen yakınında otopark var, özel araçla ulaşım sağlarsanız da zorluk yaşamazsınız. Her oyunda olduğu gibi oyun saatinden 5 dakika önce oyun alanında olmalısınız. Eğer bizim gibi erken geldiyseniz üst katlarındaki cafe restaurant’ta oturup orada da bekleyebilirsiniz. Kışın gittiğimiz birkaç oyunda bekleyecek hiçbir yer olmayınca ve kapıda donunca bunun da oldukça önemli bir özellik olduğunu öğrenmiş olduk :)

Amanvermez AvniOyuna gelecek olursak yaklaşık 20 oyun oynamış biri olarak, artık oyunlarda hemen hemen nelerle karşılaşacağımı, hangi malzemeleri kullanarak ne gibi bulmacalar yaratılabileceğini biliyorum. Fakat Pinhane’de daha önce hiçbir oyunda görmediğim bulmacalarla karşılaştım. Her bulmacayı çözdüğünüzde içinizde bir “Vay be” hissi oluşuyor. Aynı zamanda bazı bulmacalar ekip çalışması gerektirdiği için de daha bir hoşuma gitti. Kesinlikle iyi düşünülmüş, mantıklı ve tutarlı bulmacalarla donatılmış ev. Bulmacalar, daha önce hiçbir Evden Kaçış Oyunu oynamamış gruplar için biraz zor olabilir. Bu nedenle başlangıç için Pinhane’yi seçerseniz başarısız hissetmeyin kendinizi. Biz oldukça deneyimli bir grup olduğumuz için 47. dakikada tüm bulmacaları çözmeyi başardık. Bulmacalara gösterilen önem ve itina aynı şekilde kendini dekorda da hissettiriyor. Öykünün geçtiği döneme uygun olarak dekore edilmiş ev ve size günümüzü hatırlatacak ya da o dönemden koparacak hiçbir gereksiz detay yoktu. Oyun için hazırlanmış teaser bile oyuna ne kadar önem verildiğini yansıtıyor bence.

Böylesi emek verilen ve memnun kaldığınız işleri herkes görsün herkes bu heyecanı yaşasın istiyor insan. Eğer bu sıcak havalarda tatile de gidemediyseniz illa evde oturacak değilsiniz ya. Bir farklılık yapıp Efsunlu bir evden kaçış oyununun içinde bulabilirsiniz kendinizi. Oyunla ilgili diğer detaylara www.pinhane.com adresinden ulaşabilir, 0539 978 50 19 nolu telefondan rezervasyon yaptırabilirsiniz. Mutlu günler…