Ölmeden Önce Okumanız Gereken 10 Kitap


Yeni yıl yeni kararlar demek. Eğer yeni yıl için kendinize hedefler koyduysanız bunlardan biri de kitap okumak olmalı. Hayal dünyanızı zenginleştiren bulunduğunuz ortamdan ve içinde bulunduğunuz şartlardan sizi alıp çok uzaklara götüren bir eylem kitap okumak. Peki kitap seçimini nasıl yapacaksınız? Eğer belirli bir listeniz yoksa size tavsiyemiz bu yazıda sıralayacağımız Ölmeden Önce Okumanız Gereken 10 Kitap tan başlamak.

Hayvan Çiftliği

İngiliz yazar George Orwell’ın en bilinen kitaplarındandır Hayvan Çiftliği. Bir diğer bilinen kitabı 1984’le kıyaslandığında okuması çok daha kolay olan Hayvan Çiftliği kitabında karakterler domuz, kuzgun, köpek gibi hayvanlar olsa da aslında simgelenen Stalin, Lenin ve Marx gibi kişilerdir.

Sineklerin Tanrısı

Yine bir İngiliz yazar olan William Golding’in bu kitabı, bir atom savaşında ıssız bir adaya düşen uçaktaki çocukların yaşam mücadelesini anlatıyor. Uygarlıktan uzakta kalan “insan”ın öz benliğine dönüşünü gözler önüne seriyor kitap.

Fareler ve İnsanlar

Pulitzer ve Nobel Edebiyat ödülü gibi önemli başarılar elde etmiş John Steinbeck’in baş yapıtları arasında yer alan bu kitap birbirine zıt iki tarım işçisinin öyküsünü anlatıyor.

Kolera Günlerinde Aşk

Gabriel Garcia Marquez’i en az “Yüzyıllık Yalnızlık” kitabı kadar ünlü olan bu kitabı yarım kalmış bir aşkı anlatıyor. Zaman zaman romantik zaman zaman çılgın bir yapıda ilerleyen kitap taşra-kent ayrımına da eleştirel bir bakış getiriyor.

Gösteri Peygamberi

Chuck Palahniuk’un en dikkat çeken eserlerinden olan Gösteri Peygamberi yalnız, şiddet, pornografi, tüketim çılgınlığı gibi konulara değinerek günümüz yaşamını sivri bir dille eleştiriyor. Dövüş Kulübü kitabıyla birlikte yeraltı edebiyatının liderlerinden olan yazarın bu kitabı karanlık bir taşlama tarzında.

Kürk Mantolu Madonna

Her sene biraz daha popüler hale gelen bu kitap yakın zamanda Londra’da metro girişlerindeki reklam afişlerini süsledi. Sabahattin Ali’nin ölümsüz eserinde Maria Puder ile Raif efendi arasında yaşanan naif aşk anlatılıyor.

Dönüşüm

Franz Kafka’nın en popüler kitaplarından olan Dönüşüm, Gregor Samsa’nın bir böceğe dönüşmesini anlatır. Boyun eğen, sorgulamayan dünyasından çıkıp bireyselliğe ve kendini bulma yolunda ilerler baş kahraman.

Otomatik Portakal

Kubrick tarafından film haline getirilmiş olan kitap insanın makineleşmeye başlamasına yönelik bir kara mizahtır. Filmini hala izlemediyseniz önce kitabını okumanızı tavsiye ederiz.

Tutunamayanlar

Türk edebiyatının en önemli eserlerinden olan Tutunamayanlar Oğuz Atay’ın ilk romanıdır. Turgut’un intihar etmiş arkadaşı Selim’in arkasından yaptığı araştırmaları konu alır.

Martı

Kitap her ne kadar sadece bir martıyı konu alıyor gibi gözükse de bir martı üzerinden hayatın amacına yönelik çok güzel mesajlar vermekte. Richard Bach’ın bu kitabı uluslararası bestseller arasında çoktan yerini almış durumda.

Bu yazıda ölmeden önce yapılacak listenize 10 kitap daha ekledik. Sizin de önerileriniz varsa yazının altına yorum olarak yazın lütfen. Keyifli okumalar!