Ofiste sağlıklı beslenme


Her geçen gün çalışmaktan kendimize ayıracağız zaman azalıyor. Düzensiz, uzun ve yorucu mesai saatleri beslenme düzeninizi alt üst ediyor olabilir. Hareket edebileceğimiz zamanın azalması, uzun saatler işyerinde olma zorunluluğu nedeniyle dengeli beslenmek oldukça zor fakat imkansız değil. Birkaç şeye dikkat ederek ofiste de sağlıklı beslenmek mümkün. Peki Ofiste Sağlıklı Beslenme nasıl olur? Neler tüketmeli, neler tüketmemeli bu yazımızda tüm detaylarıyla ele alacağız.

Uzmanlar yıllardır bıkmadan usanmadan kahvaltının öneminden bahsediyor. Sabah işe yetişmek için yeterince erken kalktığımız için çoğumuz kahvaltı hazırlamak için ayıracağımız zamanı uykuya ayırıyor ve kahvaltıyı atlıyor. Atlanan kahvaltı güne enerjisiz ve yorgun başlanmasına neden oluyor. Kahvaltıyı geçiştirmek amacıyla tüketilen poğaça, simit gibi gıdalar hem kilomuzu korumamızı zorlaştırıyor hem de vücudun gerek duyduğu hiçbir besini bünyesinde barındırmıyor. Bunun yerine yapılacak sağlıklı bir kahvaltı hem sizi daha zinde hissettirir hem de kilo almanızı önler.

Çay-Kahve Tüketimi Su İçme İsteğini Azaltır

Masa başı işlerde, tüm gün oturarak çalışılan işlerde ister istemez çay kahve tüketimi de maksimuma çıkıyor. Çay kahve ya da gazlı içecekler vücudun su dengesini bozmakla kalmıyor, baş ağrısı yorgunluk gibi yan etkilere de neden oluyor. Çay kahve ve gazlı içecekler yerine bitki çayları, taze sıkılmış meyve suları ya da ayran gibi içecekler daha faydalı olsa da hiçbirinin suyun yerini tutamayacağını da unutmayın.

Gününüzün en az 8 saatini ofiste geçiriyorsunuz diye spor yapmayacak değilsiniz. Gün içerisinde ofisteki hareketliliğinizi arttırarak da spor yapabilirsiniz. Öğle tatilinizde yemeğe giderken yolu uzatmak, 5 dakika daha fazla yürümek, asansör yerine merdivenleri kullanmak dahi önemli. Sağlıklı bir bireyin günlük en az 10 bin adım atması ön görülür bu nedenle yürümeniz çok önemli. Ayrıca her saat başı masanızdan kalkıp kısa bir yürüş yapmakta Ofiste Sağlık Beslenme nize katkı sağlayacaktır.

Eğer yemeklerinizi sürekli dışarıda yemek zorundaysanız ve restoranlarda kendinize uygun sağlıklı yiyecekler bulamıyorsanız yemeğinizi evden getirmeyi deneyebilirsiniz. Kahvaltı için kepekli ekmekten yapılmış bir sandviç, ara öğünler için kavrulmamış fındık, ceviz, badem gibi yiyecekler size Ofiste Sağlıklı Beslenme imkanı verecektir. Ayrıca probiyotik yoğurtlar ve süt, ayran gibi içecekler sağlıklı beslenmenin kolay ulaşılabilir ve yanınızda taşıyabileceğiniz seçeneklerinden.