Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları


İster kilo vermek isteyin ister kilo almak, hepsinin metabolizma hızınıza bağlı olduğunu biliyor musunuz? Metabolizmanızın yavaş çalışması demek kilo alamamanız ya da kilo verememeniz anlamına geliyor. Metabolizmanızı canlandırmak için vereceğimiz küçük püf noktalarına dikkat etmeniz halinde bu sorundan kurtulmak oldukça basit. Peki nedir bu Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları ?

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

 

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Beslenmenizde Proteine Yer Açın

Kaslarınızı oluşturan proteinlerdir. Yetersiz protein tüketmeniz halinde kas dokularınız zayıflayacak, buna bağlı olarak metabolizmanız da yavaşlama gösterecektir. Her öğünde az miktarda dahi olsa protein almaya çalışmanız halinde kan şekeriniz dengelenir ve tokluk hissiniz artar. Protein tüketiminin dengesine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde fazla tüketilen protein depolanarak, böbrek ve karaciğerler ve kalpte sorunlar oluşmasına neden olur.

Bol Sıvı Tüketin

Her canlı gibi bedeninizin de suya ihtiyacı var. Su tüketiminizi aza indirdiğiniz zamanlarda metabolizmanızda yavaşlar ve kalori yakımını azaltır. Önerilen günde 8 bardak su tüketimini yerine getirmeniz halinde metabolizmanız yavaşlığından kurtulacak olağan temposuna geri dönecektir. Sıvı tüketimine sadece suyu değil, gün içerisinde yediğiniz meyve ve sebzeleri de ekleyebilirsiniz.

Egzersiz Yapın

Düzenli egzersizi hayatınızın hiçbir anında bırakmayın. Yaptığınız egzersizin ilk 20 dakikasında karbonhidratlar, sonra proteinler ve en son olarak da yağlar yanmaya başlar. Bu nedenle sadece 15 dakika koşarak egzersizi tamamlamaktansa 30 dakika yürüyüş yapmak vücut açısından çok daha sağlıklıdır. Uzmanlar tarafından önerilen günde en az 10 bin adım önerisine de uymaya çalışın.

Düzenli Beslenmeye Özen Gösterin

Özellikle çalışma hayatının içinde olanların göz ardı ettiği bir konudur düzenli beslenme. Bu tip durumlarda beslenme şeklinize ara öğünler eklemeniz yararınıza olacaktır. Tek tip beslenme yerine meyve, sebze ve tahıl gruplarından seçerek tüketeceğiniz besinler metabolizmanızı hızlandırır.

Kahve Yerine Yeşilçay İçin

Eğer bir kahve tiryakisi iseniz kahvenin yerini hiçbir şey tutamaz diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat yeşilçay kahveye göre metabolizmanızı daha çok hızlandırır. Kateşin ve kafeini bir arada bulunduran yeşilçayı egzersizlerden önce günde 3 bardağı geçmeyecek şekilde tüketmelisiniz. Egzersiz öncesi tüketeceğiniz yeşilçay kalori yakımınızı %17 civarında arttırır.

Tüm bu Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları na dikkat etmeniz halinde metabolizmanız çalışır hale gelecek, dilediğiniz kiloya ulaşmak sizin için hayal olarak kalmayacaktır.