Konkordato nedir?


Dilimize İtalyanca’dan girmiş olan Konkordato kelimesini son günlerde günlük hayatımızda sıkca duyar hale geldik. Ekonomide yaşanan dalgalanmalar neticesinde bir çok firma konkordato ilan etti. Peki Konkordato nedir? Ve nasıl konkordato talep edilir?

konkordato-nedir-nasil-konkordato-ilan-edilir

Konkordato Nedir?

İçinde bulunduğumuz ekonomik olarak zor geçen günlerde bir çok yerde duyduğumuz konkordato nedir, nasıl talep edilir ondan bahsedeceğiz bu yazımızda. Konkordato kısa bir tarif yapacak olursa ekonomik olarak zor durumda olan firmaların iflas etmekten kurtulma amacıyla anlaşma ve borç yapılandırması talep etmesi durumudur. İflas erteleme durumunun ortadan kalkmasıyla meydana gelen boşluğu konkordato uygulaması doldurmaktadır. Özet olarak hukuken borçlu olduğu miktarları ödeme günü gelmesine rağmen ödeyemeyen ya da ödeyememe riski altında olan borçluların kendilerine vade verilmesini isteme ya da borçlarının üzerinden indirime gidilmesini talep etmesi durumudur.

konkordato-nasil-talep-edilir

Nasıl Konkordato Talep Edilir?

Öncelikle şunu net olarak belirtmeliyiz ki iflas durumunda olsun ya da olmasın her borçlu konkordato ilan edebilir. Peki Nasıl Konkordato Talep Edilir? Bunun için yapmanız gereken şey tabii olduğunuz şirketin bağlı bulunduğu Asliye Ticaret Mahkemesine başvurmak. Merkezleri yurtdışında olan şirketler de Türkiye’deki şubelerinin bağlı bulunduğu Asliye Ticaret Mahkemesine başvurabilirler. Birden fazla şubesi bulunan firmaların başvurması gereken şey de merkez şubelerinin bağlı olduğu Ticaret Mahkemesidir. Konkordato talep eden firmanın alacaklıları kendilerine tebliğ edilen tarihten itibaren 15 gün içerisinde alacak miktarlarını bildirmekle yükümlüdürler.

konkordato-ilan-etmek

Konkordato Durumunda İşçi Alacakları

Çalışanların en korktuğu şeylerden biri, çalıştıkları şirketin konkordato ilan etmesidir tabiki. Fakat burada işçinin haklarını elinden alacak herhangi bir durum yoktur. Eğer çalıştığınız şirket, siz çalışmaya başladıktan bir süre sonra konkordato ilan ettiyse ve o zamana kadar çalıştığınız zaman süresince kazandığınız mevcut haklarınızı almak istiyorsanız ücret, kıdem ve ihbar tazminatı gibi haklarınızı icra yoluyla talep edebilirsiniz. Burada en önemli konu kuşkusuz ne kadar süredir o işyerinde çalışıyor olduğunuz. Eğer çalışma süreniz ve şartlarınız hibar ve kıdem tazminatı almaya uygunsa meraklanmayın. Mevcut haklarınızı firmadan talep ederken hiçbir indirime ya da kayba maruz kalmayacaksınız.