Kış Aylarında Dudak Bakımı


Kış ayları hem tenimiz hem de dudaklarımız için zor aylar demek. Soğuğun etkisiyle kuruyarak yıprana dudaklara müdahale etmek şart. Peki Kış Aylarında Dudak Bakımı nasıl yapılır ve nelere dikkat etmelisiniz?

Kış Aylarında Dudak Bakımı

Kış Aylarında Dudak Bakımı

Özellikle mat rujlar kullanmayı sevenlerin baş belasıdır dudak çatlakları. Kış aylarında çok sık rastladığımız bu sorunla baş etmenin de bazı yolları var tabii. Evde el ve yüz bakımınızda kullandığınız nemlendiricileri rahatça dudaklarınızda da kullanabilirsiniz. Yüz nemlendiricinizden bir parça alıp dudaklarınıza sürmek ve parmaklarınızla masaj yaparak yaymak dudaklarınıza iyi gelecektir. Bu işlemi günde 2-3 kere uygulamanız halinde dudaklarınızdaki çatlak sorunundan kurtulursunuz. Bu yönteme ek olarak evde basitçe yapabileceğiniz bazı karışımlar da mevcut.

Dudaklarınızda mucizevi bir etki yaratacak formüllerden biri bal maskesidir. 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı yoğurdu karıştırarak elde edeceğiniz bu karışım dudak çatlaklarınızı giderip yepyeni bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Dudağınıza bu karışımı sürdükten sonra en az 15-20 dakika beklemelidir. Sonrasında ılık su ile yıkadığınızda dudaklarınızın daha iyi görüneceğine emin olabilirsiniz. Diğer uygulaması basit bir maske ise kakao yağıdır. Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz kakao yağını dudaklarınıza sürmeniz halinde dudaklarınız daha yumuşak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşacaktır. Dudaklarınızı besleyecek olan kako yağını gün içinde dilediğiniz zamanlarda sürebilirsiniz.

Halk arasında çok yaygın olan ve dudak çatlaklarına iyi gelen bir başka maske de zeytinyağı maskesi. Hazırlanışı oldukça basit olan bu maskenin dudaklarınız üzerinde gerçekten etkili olduğunu kendiniz de gözlemleyebileceksiniz. Öncelikle bir adet yumurtanın sarısını zeytinyağı ile karıştırmalısınız. Bu karışımı dudaklarınıza sürdüğünüzde kuruma nedeniyle çatlayan ve yaralar oluşan dudaklarınızın daha sağlıklı bir hal aldığını göreceksiniz. Karışım dudaklarınızda kuruduktan sonra ılık suyla parmaklarınızla masaj yaparak temizleyebilirsiniz. Zeytinyağının içerisinde bulunan E vitamini daha sağlıklı dudaklara sahip olmanıza yarayacaktır. Güzel ve doğal bir görünüm ile ipeksi dokuyu bir araya getirecek bu karışımlardan biri mutlaka sizin de dudak çatlaklarınıza ve kuruma nedenli yaralarınıza merhem olacaktır. Kimyasal içerikli kozmetik ürünlerinden farklı olarak bu sağlıklı ve her evde mutlak bulunan malzemelerle yapılan karışımları her ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz.