Kinoanın Faydaları


Kinoa geçtiğimiz senelerde tüm dünyada popüler olmuş, Peru, Arjantin, Şili gibi ülkelerde yetişmekte olan bir bitki. 2013 yılında Birleşmiş Milletler Tarım Örgütünün “Uluslararası Kinoa Yılı” ilan etmesiyle popülaritesini arttıran bu bitki vücudumuz için gerekli tüm aminoasitleri barındırmasıyla biliniyor. Peki tam olarak nedir bu Kinoanın Faydaları ?

Kinoanın Faydaları

Kinoanın Faydaları

Öncelikle kinoanın yağ oranı düşüktür ve hazı kolaydır. Protein ve lif bakımından zengin olması nedeni ile kilo vermeyi de hızlandırır. Proteinler uzun süreli tokluk hissi verdiğinden kontrollü olarak abartmadan tüketilmelidir. Gluten içermediği için özellikle çölyak hastaları tarafından tercih edilen kinoa bağırsak problemlerine de iyi gelir. Diğer tüm tahılların lif değerlerine göre içeriğinde iki kat fazla lif barındıran kinoa yaşlanma karşıtı olarak da biliniyor. A, E ve B6 gibi enzimlere sahip olması nedeniyle cildi tüm yıpranma etkilerine karşı korur ve iyileştirici etkisi bulunmaktadır.

Kinoa tam bir demir deposudur. Kas gelişiminin yanı sıra, anemiyi önlemesi ve kansızlığa iyi gelmesiyle de bilinir. Hücrelere taşınan oksijen miktarına çok büyük etkisi olan demir minerali beyin sağlığı açısından da çok önemlidir. Özellikle kış aylarında çok üşüyen insanların demir eksikliği nedeniyle bunu yaşadığını düşünürsek kinoanın beslenmede önemli bir yeri olduğunu da belirtebiliriz.

Migren içinde bulunduğumuz yüzyılın en sık görülen sağlık sorunları arasında yer alıyor. Kinoanın içerisinde bulunan magnezyum minerali damarları rahatlattığı için migreni de azaltıcı etkisi vardır. Aynı nedenle Tip 2 diyabet üzerinde de iyileştirici etkisi bulunur. Antioksidan açısından oldukça zengin olan kinoa içeriğindeki manganez ile enerji üretimi sırasında ortaya çıkan hücre hasarına karşı da koruma sağlar. En başta kırmızı kan hücreleri olmak üzere tüm hücrelerin maruz kaldığı negatif etkileri azaltarak yaşlanmayı da engelleyici özelliğe sahiptir.

Fotoğrafta görebileceğiniz gibi uzun bir bitkinin tohumları olan kinoanın faydaları saymakla bitmiyor. Pişmiş kinoanın içeriğindeki su miktarı %77’lerdeyken pişmemiş kinoanın su miktarı %13’lerde kalır. Bu nedenledir ki pişmemiş kinoanın kalori miktarı daha yüksektir. Bu nedenle sağlıklı beslenme açısından tüketiyorsanız pişmemiş olarak, diyet için tüketiyorsanız pişmiş olarak tüketmeniz daha mantıklı olacaktır.