Karadağ’a Yerleşmek


Son yıllarda değişen ekonomik şartlar nedeniyle ülkemizde beyin göçü son hız devam ediyor. Herkes yerleşip mutlu huzurlu bir yaşam yaşayabileceği bir ülke arayışında. Bu arayışta en dikkat çeken ülkelerden biri ise Karadağ. Hem yakın zamanda Avrupa Birliğine üye olma durumu, hem de küçük sakin bir ülke olması nedeniyle yurtdışında yaşam ümit edenlerin gözdesi. Peki Karadağ’a Yerleşmek düşünüldüğü kadar kolay mı? Hangi şartları yerine getirmek gerekiyor?

karadaga-yerlesmek

Karadağ’a Yerleşmek

Karadağ henüz Avrupa Birliği’nde olmadığı için yerleşmek için şartlar Avrupa ülkeleri kadar zor değil. Çok tercih edilmesinin bir nedeni de bu. Bu küçük, şirin mi şirin ülkede oturum izni alabilmek için iki seçenek var önünüzde. Kendi maddi durumunuza göre bu iki seçenekten birini tercih ederek oturum izni alabilirsiniz. Bu seçeneklerden biri şirket kurarak diğeri ise ev satın alarak oturum almak. Basit bir anlatımla şirket kurarak ilk yıl için oturumunuzu garanti altına alabilirsiniz. Karadağ’a Yerleşmek için ilk ve kolay seçeneklerden biri iş kurmak. Kabaca iş kurmanın ilk yıllık maliyeti 5 bin Euro’yu geçmeyecektir, bu ücretin 2 bin Euro’su şirket kurulumu için kullanılır. Sonraki senelerde maliyet 2500 Euro civarında olacaktır. 10 gün içerisinde kurabileceğiniz bir şirket ile siz, eşiniz ve 18 yaş altı çocuklarınız bir yıl için oturum hakkını garantileyebilirler.

karadag-oturum-izni

Karadağ Oturum İzni

Karadağ Oturum İzni’ni garantileyen başka bir yol da gayrimenkul satın almak. Bir çok ülkede olduğu gibi Karadağ da ev satın almanız halinde bir yıllık oturum veriyor. Fiyat aralığı stüdyo daireler için 40 bin Euro’dan başlıyor 500 bin Euro ve üstüne doğru devam ediyor. Türkiye ile karşılaştırıldığında ev fiyatları arasında çok da büyük bir uçurum olmaması nedeniyle ev almak da oldukça cazip. Burada dikkat etmeniz gereken şey ev almanız halinde çalışma izninizin olmayacak olması. Ev satın almak size oturum hakkı verirken çalışma izni vermez.

karadagda-ev-satin-almak

Oturum izni almak bu kadar kolay, peki Karadağ’da Yaşam Nasıl? Tüm Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz olduğunu söylemekte fayda var. Ev kiraları ortalama olarak 250-300 Euro aralığındadır. 3 kişilik bir aile iseniz ortalama olarak aylık yaşam masrafınız 500-600 Euro civarında olacaktır. Tabii ki gıda konusu her Avrupa ülkesinde olduğu gibi sorun olacaktır. Şu anda Karadağ’da Türk ürünleri bulmak imkansıza yakın. Fakat genele bakacak olursak market masraflarınız aylık olarak 200 Euro’yu geçmeyecektir. Çocuklarınız varsa devlet okullarına ücretsiz gidebilir, iyi sayılabilecek düzeyde bir eğitim alabilirler. Eğer yeni bir yaşam arayışında iseniz Karadağ sakin, huzurlu ve geleceğin parlak devletlerinden olma potansiyeli ile iyi bir tercih. Karadağ’a Yerleşmek fikrini ilk uygulayanlardan olan Şahin ailesinin Karadağ’da hayatları nasıl gidiyor merak ediyorsanız buradan videolarına ulaşabilirsiniz.