Kanada’ya Göçmek


Kanada her ne kadar Amerika’nın arka bahçesi olarak nitelendirilse de huzurlu, sakin ve güvenli bir yaşam arayanlar için her zaman doğru adres. Bizim gibi Akdeniz iklimine alışmış insanları, soğuk ilkimi nedeniyle korkutsa da… Avrupa’ya alternatif olarak güçlü sosyal devleti nedeniyle yurtdışına yerleşmek isteyenlerin ilk seçenekleri Kanada’ya Göçmek.

kanadaya-gocmek

Kanada’ya Göçmek

Bu sayfada Kanada’ya yerleşmeniz için izlemeniz gereken yolu, ülkenin resmi sitelerinden ve kendi araştırmalarımız sonucu edindiğimiz bilgilerle yazdığımızı hatırlatalım. Eğitim koşulları ve refah seviyesi nedeniyle çokca tercih edilen bu ülkeye yerleşebilmenizin ilk koşulu, İngilizce ya da Fransızca dillerinden en az birini çok iyi derecede biliyor olmak. Buna ek olarak adli sicilinizin temiz olması ve Kanada’da çalışabileceğiniz uygun bir işkolunda faaliyet gösteriyor olmanız gerekli. Buna ek olarak eğer eğer anne, baba, kardeş ya da eşiniz gibi ailenizden biri Kanada vatandaşı ise sizin de oturum almanızı sağlayabilir. Ya da Kanada’da faaliyet gösteren bir firma sizinle çalışmak isterse size çalışma izni sağlayabilir. Bu firma ile 2 yıl süreyle çalıştıktan sonra oturum hakkı elde edersiniz.

kanadada-yasam

Eğer yukarıda saydığımız şartlara uymuyorsanız alternatif olarak öğrenci statüsünde gidebilirsiniz. Eğer uluslararası öğrenci statüsünde bulunuyorsanız sonrasında ülkede kalıp çalışmaya devam edebilir, sonrasında oturum hakkı elde edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey okulunuzun olduğu eyaletin yasalarını incelemek. Eğer okul benim için iyi bir tercih değil diyor, kalifiye işçiyim başka bir yolu yok mu diyorsanız sizin için tek bir seçenek var. Eğer doktor, akademisyen, bilim adamı ya da mühendisseniz kalifiye göçmen statüsünden oturum alabilirsiniz. Bu mesleklere sahip kişilere Kanada göçmenlikte öncelik tanıyor. Express Entry olarak nitelendirilen bu göçmenlik türü başvurduğunuz eyaletin yasalarına göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca Quebec eyaleti her sene alacağı göçmen sayısını yayınlar. Bu listede sadece mühendis, doktor gibi meslekler değil, çiftçiler, araba tamircileri, su tesisatçıları gibi meslekler de yer alır. Oldukça sınırlı sayıda kişiyi kabul eden bu eyalet listesinde kendinize yer bulabilmeniz için İngilizce ya da Fransızca dillerinden en az birini çok iyi derecede biliyor olmanız gerektiğini hatırlatalım.

Eğer Kanada iklimi ve ülkemize olan mesafesiyle gözünüzü korkuttuysa diğer güzel bir alternatif Karadağ’a Yerleşmek. Konuyla ilgili merak ettikleriniz varsa yazının sonuna yorum olarak yazabilirsiniz, kısa sürede cevaplamaya çalışacağız.