İNGİLTERE VİZESİ


Mailime en sık vizelerle ilgili sorular gelince bu konuya biraz daha önem vermeye karar verdim. Geçtiğimiz aylarda İngiltere’ye gittim 10 günlüğüne. Alması en zor vizelerden olduğu söylenen İngiltere vizesini nasıl aldım, sizlere de anlatayım dedim.

İNGİLTERE 1

Öncelikle bilmeyenler için söylemeliyim ki İngiltere Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Schengen kapsamında değil. Herhangi bir Avrupa ülkesine gittiğiniz vize ile İngiltere’ye giremezsiniz. İngiltere’ye giriş yapmak için farklı şartlara sahip olan İngiltere vizesi almalısınız. Ben turist vizesine başvurduğum için size turist vizesi başvuru yolunu anlatacağım. Öncelikle her vize başvurusunda olması gerektiği gibi evraklarınız eksiksiz olmalı. İngiltere vize başvurusu için hangi evraklar gerekli derseniz:
– En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
– Varsa eski pasaportlarınız
– Nüfus cüzdanı fotokopiniz
– 2 adet biyometrik fotoğraf
– İngiltere’de ikamet eden birini ziyaret edecekseniz, ziyaret edeceğiniz kişiden alınmış davet mektubu, o kişiye ait vize, oturma izni belgeleri fotokopileri
– Maddi durumunuzu gösteren belgeler (3 aylık maaş bordronuz, banka cüzdanları, bankanızdan alacağınız son 3 aya ait hesap hareket dökümleri, mal varlığınız (gayrimenkulleriniz varsa onların tapu fotokopileri)
– Çalışıyorsanız seyahatinizin süresini kapsayan izinli olduğunuzu ve dönüşte işyerinizde çalışmaya devam edeceğinizi belirten antetli kağıda yazılmış İngilizce resmi izin belgesi
– Sigorta kayıt belgeniz
– Çalıştığınız şirketin imza sirküleri
– İngiltere’de kalacağınız süre boyunca nerede konaklayacağınızı gösteren döküman, rezervasyon belgesi
– Gidiş dönüş uçak biletlerinizi gösteren belge
– Araştırdığım her türlü kaynak İngiltere turist vizesi için hesabınızda en az 6 bin TL olmalı diyor. Gerçekliği var mıdır bilmiyorum ama hesapta hazır etmek de fayda var.
Ve en önemlisi de online başvuru formunun imzalı ve barkodlu sayfasının çıktısı.
İNGİLTERE 2
Normalde aracı bir çok firma var ve vize başvurusunu onlarla da yapabilirsiniz. Ben yaptığım küçük bir araştırmadan sonra İngiltere vizesi için tek yetkili kurumun Teleperformance olduğunu öğrendim ve aracı firma ile çalışmadan kendim yaptım başvurumu. Eğer evraklarınız hazırsa İngiltere Vizesi Online Başvuru formunu doldurabilirsiniz. İngilizce yeterli değil, formu dolduramıyorum diyenlere formu nasıl dolduracağınızı anlatan Türkçe açıklamalar burada mevcut. Bu formu doldururken verdiğiniz bilgileri daha sonra değiştirme şansınız olmadığını unutmayın ve dikkatli doldurun.
11231799_10153295620553485_5259643491074028750_n
Online başvuru formunu doldurup işlemleri bitirdiğinizde formu bilgisayarınıza kaydetip çıktısını alın. Başvuruya giderken o da yanınızda olmalı. Daha sonra evraklarınızı teslim etmek içinTeleperformance‘dan randevu almalısınız. Yerleri İstanbul’da Profilo AVM içinde, AjansPress’in yanında. Randevu saatinizden 10 dakika kadar önce giderseniz cep telefonu, bilgisayar ve metal eşyalarınızı bıraktıktan sonra tam randevu saatinizde içerde olursunuz. Eğer benim gibi gittiğinizde hala biyometrik fotoğrafınız yoksa 10 TL karşılığında 2 dakika içinde biyometrik fotoğraf çektirebilirsiniz. İsminiz söylendiğinde gidip evrakları teslim ediyorsunuz. Eğer sorun yoksa evraklarınızda, bir sonraki aşama olan parmak izi için diğer kısıma geçebilirsiniz. İki eliniz için de parmak izlerini verdiyseniz işlemleriniz tamamlandı  demektir. Evraklarınızı teslim ettiğinizde verdikleri üzerinde GWF ile başlayan sayıların olduğu kağıdı kaybetmeyin. Çünkü pasaportunuz geldiğinde teslim alabilmek için nüfus cüzdanınızla birlikte bu kağıdı da getirmelisiniz. Benim vizem tam 7 iş günü içinde elimde oldu. Firmalar eğer 1 yıl içinde 2 kere İngiltere’ye giriş çıkış yaptıysanız veya pasaportunuzda Amerika, Kanada ya da Avustralya vizesi varsa İngiltere vizesi almamanız için hiçbir neden yok diyorlar ama gerçekliği nedir bilemiyorum. 1 yıl içinde 2 kere İngiltere’ye gidip gelmedim ama pasaportumda Amerika vizesi var, etkisi nedir bilemiyorum açıkçası.
İNGİLTERE 3
Eğer turist vizesine başvurduysanız standart olarak 6 ay geçerli vizeniz elinizde olacak demektir. Başvuru için umarım yardımcı olmuştur yazdıklarım. Bol şans…