Evde Kolay Ekmek Yapımı


İnsanın en önemli özelliğidir bulunduğu an’a ve ortama hızlıca uyum sağlayabilmek. Sağlıklı kalmak ve Corona (Covid-19) virüsüne yakalanmamak için evde kaldığımız şu günlerde, toplum olarak en çok tükettiğimiz gıdalardan olan ekmeğe ulaşımımız da gitgide zorlaşıyor. Büyükşehirlerde hızlı teslimat firmaları bulunsa da hepimiz o kadar şanslı olmayabiliriz. Hem daha hijyenik olduğu, hem de zamanınızı faydalı bir şekilde değerlendirmek için bir Evde Kolay Ekmek Yapımı yazısı yazalım istedik.

evde kolay ekmek yapımı

Evde Kolay Ekmek Yapımı

Hem sizi hem bütçenizi zorlamayacak bu ekmek tarifinde gereken tüm malzemeler evlerimizde her daim bulundurduğumuz malzemelerle sınırlı. Dilerseniz siz yaratıcılığınızı kullanıp başka malzemeler de ekleyebilirsiniz. Ekmek yapma makinasına ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz bu tarifle uzun süre bayatlamayan ve evinizi mis gibi kokutacak bir ekmek elde edeceksiniz.

Evde kolay ekmek yapımı için gerekli malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı kuru maya,
  • 1 su bardağı ılık su,
  • 2 su bardağı un,
  • 1 tatlı kaşığı tuz,
  • 1 tatlı kaşığı şeker.

Öncelikle derin bir kabın içerisine unu koyun. Mayayı, içerisine şeker ve ılık suyu ekleyerek beklemeye bırakın. Yaklaşık 10 dakika kadar sonra maya aktive olmuş hale gelecektir. Maya aktive olduktan sonra içerisine unu ve tuzu ilave ederek, elinizi sürmeden bir spatula vasıtası ile karıştırın ve yoğurun. Bu işlem sonrasında elde edeceğiniz hamur yapışkan kıvamda olacaktır. Derin bir kap içerisinde olan bu karışımın üzerine temiz bir örtü örterek yaklaşık 30 dakika kadar mayalanmaya bırakın. Hamur 30 dakika içerisinde 2 katına çıkacaktır. Sonrasında bir kaşık aracılığı ile hamurdan parçalar alıp daha önceden yağladığınız fırın tepsisine yerleştirin. Üzerini kapatıp tepside de 10 dakika kadar mayalanmaya bırakın. bu süre sonunda tepsiyi daha önceden ısıtılmamış, soğuk fırına yerleştirin ve 200 derecede pişmeye bırakın. Ekmeğinizin üzeri pembeleşmeye başladıysa pişmiş demektir. Kendi zevkinize göre pişme derecesini ayarlayabilirsiniz. Fırından çıkarttıktan sonra üzerini nemli bir bezle örtüp dinlendirebilir, sonrasında servis edebilirsiniz.