ERDEK GEZİSİ


Geçen hafta 23 Nisan tatilini de fırsat bilerek hem bir takım işlerimizi yapmak hem de biraz kafa dağıtmak için bir Erdek gezisi yapalım dedik. Bilmeyenler için önce Erdek neresi ondan bahsedeyim. Erdek, Balıkesir’e bağlı Türkiye’nin ilk sayfiye yeri olmasıyla ünlü bir ilçe. 34 bin nüfuslü, kışları oldukça sakin yazları daha popüler olan şirin bir sahil beldesi. Yazları popüler olmasının en önemli nedeni tabiki İstanbul’a yakınlığı. Biz Erdek’e önce 2 saatlik bir feribot yolculuğu ardından 20 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile gittik. Sanıyorum özel aracınız yoksa en kısa yol da bu.

IMG_4349Yenikapı’dan Bandırma’ya feribot yaklaşık 2 saatte gidiyor. Fiyatı da kişi başı 30-60 TL arası. Bandırma’da indikten sonra limanın hemen yanında Erdek’e giden otobüsler var. Onda ise fiyat kişibaşı 5 TL.

IMG_4357

Daha önce Bandırma’ya, Altınoluk’a, Ayvalık’a gitmiş fakat Erdek’e gitmemiştim. Hiçbir beklentim olmadan gittiğimde hissettiğim ilk şey huzurdu. Sezonun henüz açılmamış olması ve sabah saatlerinde ulaşmış olmamız nedeniyle ortalıkta kimseler yoktu ilk başta. Biz de kahvaltımızı edip işe koyulduk. İşlerimiz bittiğinde oturup bir şeyler içmek istedik. Yaz aylarında sahil boyunca açık olan çay bahçeleri biz gittiğimizde kaldırılmıştı. Sanırım yeniden yapılacaklar.

IMG_4419

Giderken nasılsa sezon değil kimseler yoktur diye düşünürken, akşamüstü insanlar yavaş yavaş görünmeye başladılar. Kalmayı düşündüğümüz Öğretmenevi’nde de Anzak anma günleri nedeniyle yer kalmadığını öğrenince muhteşem bir manzaraya sahip olan Hotel Yağcı’da kaldık. Sanıyorum dediğim gibi yaz sezonu olmadığı için odalar pek bakımlı değildi ama otelin manzarası insana her şeyi unutturuyor.

IMG_4368Bölgede genç nüfusun azlığından mıdır nedir, gerçekten huzur veriyor insana Erdek.

IMG_4423

IMG_4477

 İstanbul’a sadece 2 saat uzaklıkta olan ve büyükşehrin karmaşasından ve gürültüsünden kaçmak için en uygun yerlerden biri burası. Sizi çarşaf gibi denizin görüntüsü ve huzur veren sesiyle başbaşa bırakarak bitiriyorum yazımı…