Düzenli Olarak Egzersiz Yapmanın Faydaları


Bazen zayıflamak, bazen sıkılaşmak bazense sadece sosyalleşmek için egzersiz yapıyoruz. Ne amaçla yaparsanız yapın düzenli olmadığı sürece yaptığınız egzersizin pek bir faydasını göremezsiniz. Düzenli olarak yapılan egzersizin ise sağlığa faydası gözle görülür derecede büyük. Peki nedir bu Düzenli Olarak Egzersiz Yapmanın Faydaları ?

Düzenli Olarak Egzersiz Yapmanın Faydaları

Düzenli Olarak Egzersiz Yapmanın Faydaları

Öncelikle düzenli olarak yaptığınız egzersizin ilk faydası vücuda alınan oksijen miktarını arttırmaktır. Vücuda giren oksijen miktarı arttıkça kalp ve akciğerin çalışma fonksiyonları da artar. Aynı şekilde oksijen miktarının artması ve taze oksijen seviyesinin yükselmesi kasların oksijen kullanım oranını da yükseltir. Bu sayede kasların gelişimi hızlanır. Düzenli egzersiz yapmak günlük hayatınızdaki koşuşturmacada vücudunuz daha dirençli ve güçlü olmasını sağlar. Herkesin bildiği gibi düzenli yapılan egzersizlerin kilo vermede de etkisi büyüktür. Herkesin amacı tabii ki kilo vermek değil. Eğer kilolu olmak yerine zayıflıktan şikayet ediyorsanız ve sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız da egzersizlerden faydalanabilirsiniz. Yağ yoğunluğunu arttırmadan kas dokularını arttırarak sağlıklı şekilde kilo almak için de oldukça önemli egzersizler.

Haftanın belli günleri düzenli olarak yapılan egzersizler vücut direncinizi arttırır. Vücut direnciniz yükseldiğinde hasta olmaz ve daha hastalıklara karşı daha dirençli hale gelirsiniz. Çevik ve atletik olan vücudunuz sayesinde günlük hayatta başınıza gelebilecek yaralanma ve sakatlıklara karşı da korunma altına girmiş olursunuz. Egzersiz sadece beden sağlınız açısından değil akıl sağlığınız açısından da önemlidir. Egzersiz yapan kişilerin psikolojileri daha iyi durumdadır. Günlük hayatın dertleri ve stresinden uzaklaşarak mental bir dinlenme de sağlar. Spor yaparken dinlenilen müzikler ya da grup egzersizlerinde kurulan sosyal ortamlar sizi dertlerinizden uzaklaştırarak düşüncelerinizden uzaklaşmanıza neden olur. Egzersiz sonrası beden olarak daha esnek olurken mantık ve düşünce yapısı olarak da daha esnek olursunuz. Düzenli Olarak Egzersiz Yapmanın Faydaları burada tümünü sayamayacağımız kadar çok. Haftada sadece birkaç saatinizi ayırsanız dahi düzenli olarak egzersiz yapmanız halinde hayatınızdaki değişikliği yakından gözlemleyebilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek adına zaman kaybetmeden düzenli olarak yapacağınız egzersizlere başlamalı kendinize zaman ayırmalısınız.