DOKUMA KOLYE YAPIMI


Uzun bir ara verdim farkındayım. Bu süre içinde beni Facebook ve Instagram’da takip edenler biliyordur, 20 günlük bir Hong Kong, Macau, Çin gezisindeydim. Geçtiğimiz Pazar günü döndüm, heniz işe adapte olma evresindeyim :) Gezi yazılarımı da çok yakında burada yayınlayacağım fakat şimdi eğlenceli bir Kendin Yap projesi ile karşınızdayım. Dokuma kolye yapımı ndan bahsedeceğim. Tabiki ilk olarak malzemeler;DOKUMA KOLYE 2

DOKUMA KOLYE YAPIMI

İstenilen uzunlukta bir zincir, 11 cm’lik bir bakır boru, pamuklu ip, 12×18 karton, taş boncuklar, kanaviçe iğnesi, dikiş için gerekli iğne iplik. Gerekli malzemeleri sağladıktan sonra yapımına başlayabiliriz.

DOKUMA KOLYE 3

İpliği kartonumuza yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi sarıp, ipin 2 ucunu kartonun arkasında düğümlüyoruz.

DOKUMA KOLYE 4

İpin ucunu açıkta bırakacak şekilde bir önceki aşamada hazırladığımız satırların bir altından bir üstünden geçecek şekilde örmeye başlıyoruz. Birinci sırayı bitirip ikinci sıraya geçtiğinizde alttan ve üstten geçen iplerin aynı hizaya denk gelmemesi gerekiyor ki dokuma çözülmesin ve çapraz görünsün.

DOKUMA KOLYE 5

İpiniz bittiğinde ve dokumanız dilediğiniz uzunluğa eriştiğinde kartonun arkasındaki düğüm attığımız yerden ipleri kesiyoruz.

DOKUMA KOLYE 6

Dokumanın başlangıcında ve arkasında kalan ipleri iğne yardımıyla dokumanın arasından geçirerek düğüm atıyoruz ki sökülmesin.

DOKUMA KOLYE 7

Dokumamızın sonunda kalan ipleri düğümleyip arkasında kıvırıyoruz ve görünmemesi için dikiyoruz. Artık dokumanın üstüne iğne iplik yardımıyla, daha önceden satın aldığımız taş boncukları dikebiliriz.

DOKUMA KOLYE 8

Taşları dikip bitirdikten sonra bakır boruyu dokuma parçamıza ip yardımıyla tutturuyoruz. Dokumayı yaptığınız ipi kullanmanız renk uyumu açısından daha iyi olacaktır.

DOKUMA KOLYE 9

Zincirinizi bakır boruya dilerseniz ip yardımıyla da tutturabilirsiniz. Zinciri ortadan ikiye ayırıp 2 parçayı birbirine ip yardımıyla tutturabilirsiniz. Böylece kolyeniz kullanıma hazır! Mutlu Günlerde…