Diş sağlığı için faydalı besinler


Diş sağlığı deyince aklına sadece diş fırçalamak gelenler bu yazıyı mutlaka okumalı. Dişlerin sağlıklı olması sadece diş fırçalamakla değil, sağlık ve dengeli beslenmekle de mümkün. Beslenmede başrölü oynayan dişlerimizi korumanın yolu sağlıklı beslenmeden geçiyor. Bazı gıdaları daha fazla tüketmeye önem verirseniz hem daha sağlıklı dişleriniz olur hem de bedenen daha enerjik hissedersiniz. İşte Diş Sağlığı İçin Faydalı Besinler …

Kuşkusuz dişlerimizin en önemli görevi beslenme sistemimizde ezici ve öğütücü olmaları. Tükettiğimiz gıdalar dişlerin yerine getirdiği öğütme ve parçalama işlemiyle sindirilebilir. Tükettiğimiz bazı gıdalar öncelikli olarak dişlerimize zarar verir. Dişlerimizi bu zarardan kurtarmamız için Diş Sağlığı İçin Faydalı Besinler şunlar:

Süt ve Süt Ürünleri

Yoğurt, peynir ve süt gibi ana protein kaynağı olan besinler dişlerimize faydalı olan besinlerin başında geliyor. Bu besinler içerdikleri yoğun kalsiyum ve fosfat ile hem dişleri korur hem de çürük oluşumunu engeller. Özellikle peynirin bazik özelliğinden ötürü ağızdaki asidik engellenir ve bu da dişlerde çürük oluşumunu büyük ölçüde engeller.

Su ve Bitki Çayları

Su hem cildimiz hem de dişlerimiz için oldukça faydalı. Bitki çaylarını ise gripten, mide ağrısına kadar bir çok şey için tüketiyoruz. Bitki çayları arasında yeşil çay içerdiği antioksidanlar sayesinde hem bakteriyel özelliğe sahiptir hem de fresh bir etki yaratır. Antioksidan içeren her besin diş çürüklerini ve diş eti hastalıklarını engellemede etkilidir. Bitki çayları şekersiz tüketilmeleri halinde asitli içeceklerin diş minesini aşındıran etkisini de ortadan kaldırır.

yesil-cay-icmenin-faydalari

Tüm bu saydıklarımza ek olarak unutmamanız gerek bir şey daha var. Dişlerinizi her gün en az 2 kere fırçalamalısınız. Fırçalama süresinin en az 2 dakika olmasına da özen gösterin. Dişlerinizi sadece sağa sola değil aşağı yukarı şekilde de fırçalamanız gerektiğini unutmayın. Her altı yada bir diş doktoruna gidip muayene olmak da çürüklere erken müdahale etmek için oldukça önemli.