Cilt Kuruması Nasıl Önlenir?


Cildimiz bedenimizin en hassas yerlerinden birisi. Bakımı için, temiz ve sağlıklı tutmak için, türlü kremler türlü losyonlar kullanıyor, cildimize en iyi gelen şeyi bulmaya çabalıyoruz. cilt nefes alan bir yapı olduğu için onu sadece yaz aylarında değil kış aylarında da korumalıyız. İçinde bulunduğumuz günlerde güzel havaların yerini dondurucu soğuğa bırakmasıyla vücudumuzda en çok etkilenen bölge de cildimiz olmaya başladı. Hal böyle olunca kurumasını engellemek için bir kaç önlem almalıyız. Peki Soğuk Havalarda Cilt Kuruması Nasıl Önlenir?

cilt-kurumasi

Cildimiz kış aylarında soğuk ve kuru havaya karşı ciddi bir mücadele veriyor, biz farketmesek de. Bu süreçte cilt soğuk havanın etkileriyle savaşmakta zorlanır. Rüzgar ve kirli hava gibi etkenler cildin hava almasını engeller. Nefes almayan cilt nem kaybetmeye başlar ve sonunda da kurur. Soğuk havalarda cilt kuruması nasıl önlenir nelere dikkat etmelisiniz merak ediyorsanız dikkat etmeniz gerekenleri sizler için paylaşıyoruz.

Cilt Kuruması Nasıl Önlenir?

Dayanıklılığını kaybeden cilt, kan dolaşımının zayıflamasıyla birlikte gergin bir hal alır. Gerilen deri çatlamaya ve kurumaya çok müsaittir. Bu nedenle yaz aylarında olduğu kadar sonbahar ve kış aylarında da cilt bakımına önem vermek gerekir. İlkbahar ya da yaz aylarında uyguladığınız cilt bakımı tekniklerinden farklı olarak dikkat etmeniz gereken şeyler var kış aylarında.

soguk-havalarda-dikkat-etmeniz-gerekenler

Kış aylarında dikkat etmeniz gereken konuların başında çok sık ve sıcak suyla duş almamanız gerektiği. Çok sık ve sıcak su ile duş almak sadece cildinize değil saçlarınıza da zarar verir. Çok sık yıkamak saçlarınızı kırdığı gibi, sıcak su kullanımı saç köklerine zarar verir. Kışın güneş mi var diye düşünmeyin. Kış aylarında da SPF özellikli güneş kremleri kullanmak çok önemli. Sadece güneşten korunmak amaçlı değil içerdikleri yüksek nem değeri ile de cildiniz için kurtarıcı olacaklardır. Kışın cildimizin en çok zarar gören bölgesi kuşkusuz eller. Ellerinizi yıkadıktan sonra ıslak kalmalarını önleyin. Her yıkamadan sonra kurulayıp nemlendirici ile nemlendirin.

cilt-beslenme

Beslenme Şekliniz Cildinizi de Etkiler

Evet yanlış duymadınız, yediğiniz içtiğiniz her şey doğrudan cildinizi de etkiler. Kış aylarında tüketeceğiniz taze sebze ve meyveler içerdikleri oksidanlar ile cildinize de tazelik verir. Cildiniz normalde daha kuru ise o dönem boyunca ceviz, fındık, badem ve kuru kayısı gibi besinler tüketebilirsiniz. Havuç da cildi nemlendiren önemli sebzelerden biridir. Sebze, meyvenin yanı sıra kış aylarında su tüketimi de çok önemlidir. Ödem atıcı özelliğinin yanı sıra cildinizi nemlendirme içinde yapmanız gerekenlerin en başında gelir su içmek. Her ne kadar soğuk havalarda su tüketmek çok kolay olmasa da bedeniniz ve cildinizin iyiliği için kendinizi su içmeye zorlayın.

Kış aylarında kıyafet olarak kendinize pamuklu kıyafetler seçin. Sentetik ya da yünlü kıyafetler giymek istiyorsanız da cildinize doğrudan temas etmesini engelleyin. Bunu engellemenin en kolay yolu bu tip kıyafetlerin altına pamuklu kıyafetler giymek. Soğuk havalarda cilt kuruması nasıl önlenir artık biliyorsunuz. En değerli kıyafetiniz olan cildinizi korumak artık sizin ellerinizde.