ÇEMBER PASPAS YAPIMI


Bugün yapımı çok basit, renkleriyle içinizi açacak, fazla zamanınızı almayacak bir paspas yapımından bahsedeceğim. Öncelikle malzemelerden bahsedeyim:

paspasTabiki gerekli olan ilk şey, bol renkli ve çeşit çeşit ipler. Kimisi yün, kimi şerit, kimisi ponponlu olsun, çeşidi bol olsun ki güzel olsun. İplere ek olarak ihtiyacınız olan diğer şeyler; 45 cm çapında karton, makas, kalem ve cetvel.

paspas2Kartonu alıp cetvel ile merkezi buluyoruz. Merkezden kenarlara doğre düz çizgiler çiziyoruz. Merkezden dışarıya doğru toplamda 60 adet çizgi olana kadar çiziyoruz.

paspas3

Çizgilerimizin sayısı 60 olduğunda, makasla çizgilerin ucunu 3-4 cm boyutunda kesiyoruz.

paspas4İpin ucunu kartonun ortasına yapıştırıp, kartonun kesik uçlarından geçirerek sarmaya başlıyoruz.

paspas5Sardığınız her ip karşısındaki çizgiye denk gelmeli. En önemli konu bu. İpi dolama işlemi bittiğinde yukarıdaki fotoğraftaki gibi görünecek.

paspas6Paspas için ayırdığımız ipleri ilk fotoğraftaki gibi bir ipin üstünden bir ipin altında geçirerek sarmaya başlıyoruz. İlk sırayı yaptıktan sonra ipe düğüm atmayı unutmayın ki çözülmesin :)

paspas7Boyut olarak isteğinize göre yeterli olana dek bu işlemi tekrarlıyoruz. Kenarlara yaklaştıkça ipi sarmak zorlaşıyor. Bu nedenle kartonun sonuna çok yaklaşmadan bitirin.

paspas8Sarma işlemi bittiğinde kartona geçirilmiş halde kalan ipleri uçlarından geçip ikili halde düğüm atıyoruz. Tüm ipler düğümlü olana kadar bu işlemi sürdürün, ucu açıkta olan ip olursa paspas sökülecektir.

paspas9Paspasınızın uçlarına fotoğrafta gördüğünüz gibi püsküller yapabilirsiniz.

paspas10Yaz günlerine yakışacak şekilde rengarenk paspasımız hazır :) Hem eğlenceli hem rengarenk. Gününüz renkli geçsin. Hepimizin emeğine sağlık…