Alzheimer Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltan Besinler


Alzheimer hastalığı günümüzde tüm dünyayı ve toplumumuzu ilerleyen, önem ve ciddiyet verilmesi gereken bir hastalık. Demans hastası olanların yüzde 70’inde bulunan bu hastalığa yakalanma riskini bazı beslenmenize ekleyeceğiniz bazı besinlerle azaltmak mümkün. Peki nedir bu Alzheimer Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltan Besinler?

Alzheimer Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltan Besinler

Alzheimer Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltan Besinler

Kesin olarak neden belirlenememiş olan Alzheimer hastalığı ile kişi, konuşma sorunları, ruh hali değişimleri ve motivasyon kayıpları gibi günlük hayatı etkileyecek belirtiler gösterebilir. Genetik temelli olduğu saptanan bu hastalıktan uzak kalabilmek için bu besinleri tüketebilirsiniz.

yabanmersini

Yabanmersini

Yabanmersini hepimizin bildiği gibi tam bir antioksidan deposudur. Beyni serbest radikal hasarından koruma etkisi olan yabanmersini meyvesi içeriğinde barındırdığı fitokimyasallar, proantosiyanidinler ve antosiyaninler ile beyni Alzheimer hastalığına karşı korumada oldukça etkilidir.

tarçın

Tarçın

Türk mutfağında bolca kullandığımız ve kokusuyla büyüleyen tarçın, beyin içinde bir çok fayda barındırıyor. İstenmeyen beyin plağını parçalamaya ve beyinde oluşan iltihabı azaltmaya yarayan tarçın, kan akışını da rahatlatır. Tarçın öyle faydalı bir ürün ki sadece kokusu bile dikkat ve tanıma hafızası üzerinde etkilidir.

Alzheimer Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltan Besinler

Somon

Somon gibi soğuk sularda yaşayıp yetişen balıklar, beyin üzerinde, beyni genç tutacak etkilere sahiptir. İçeriğinde bolca bulunan Omega 3 yağları ile Alzheimer ve Demans hastalıklarını önlemek mümkün. Ayrıca Omega 3’ün vücut için çok değerli bir yağ grubu olduğunu da söylemeliyiz.

zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal beyin sağlığı için çok etkili olan antioksidan ve antienflamatuvar açısından zengin bir baharattır. Alzheimer hastalığı gibi bilişsel hastalıkların tedavisinde etkili olan zerdeçal ayrıca beyinde plak oluşumunu da önler. Beyine giden oksijen miktarınının artmasında etkili olan bu baharatı yemeklerinizde tüketebiliyor olmak, küçük bir değişiklikle hayatınızda ciddi değişimler yaratacaktır.

zeytinyağı

Zeytinyağı

Faydaları saymakla bitmeyen zeytinyağı, bünyesinde beyin için de faydalı bir çok özelliğe sahip. Tüketilmesiyle amiloid plaklarının parçalanmasına neden olan zeytinyağı vücut için kilit noktada yer alan protein ve enzimlerinde arttırılmasında etkilidir. Alzheimer hastalığına karşı önemli bir bileşen olan Oleocan hal’inde yer aldığı zeytinyağı vücut için potansiyel bir korumadır.

ceviz

Ceviz

Ceviz içerdiği anti-enflamatuar ve antioksidatif ile beyin için koruma görevi görür. Muhtemel hastalıkları azaltmakta oldukça etkili olan ceviz, Alzheimer Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltan Besinler içerisinde en faydalı olanlardan biridir.