Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?


Daha önce burada Çin’den Alışveriş Yapabileceğiniz Güvenilir Siteler ile ilgili bir yazı yayınlamıştım. Ülkemize göre daha ucuz olması ve ücretsiz kargo gibi cazip imkanlarıyla popüler olan yurtdışı alışveriş siteleri arasında en bilineninden bahsedeceğim bugün. Peki Çin alışveriş siteleri arasında yer alan ve en popülerlerinden olan Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır? biliyor musunuz?

Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Öncelikle online alışveriş konusunda en sık sorulan sorulardan biri olan güvenilir mi sorusuna cevap vereyim. Aliexpress tüm dünyada binlerce insan tarafından kullanılmasıyla da anlaşılacağı gibi kart bilgilerinizi verebileceğiniz güvenilir bir site. Dikkat etmeniz gereken tek şey alışveriş yapacağınız satıcının güvenilirliği olmalı. Eğer iyi dönüşler almış, güvenilir bir satıcıdan alışveriş yaparsanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Sorun yaşamanız halinde para iadesi alabilir, ürün elinize ulaşmazsa onay vermeyerek ödememe hakkını elde edebilirsiniz. Bir başka çok sorulan soru da kargo süreleriyle ilgili. Çin’den genellikle gemi ile gönderildiği için kargolar, ortalama 1 ay gibi kargo süresinden bahsedebiliriz. Bazı satıcılar uçak kargo kullandıkları için 2 hafta içinde de ürün elinize ulaşabilir. Satıcı hangi kargo ile gönderirse göndersin ülkeye girdiği andan itibaren kargonuz PTT’ye teslim edilir.

Ben örnek olması açısından yukarıdaki Totoro tişörtünü seçtim. Bu satıcı daha önce 276 satış yapmış. 100 oy almış ve ortalama puanı 5 üzerinden 4.8. Yani hiç fena değil. İngiltere’ye kargoyu Royal Mail ile gönderiyor ve kargo süresi yaklaşık 30-50 gün imiş. Kargo bedava. Yani bu ürünü satın almam halinde hiçbir kargo ücreti ödeyemeyeceğim. Bu detaylara göz atarak aliexpress’ten güvenli şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Sonrasında yapmanız gereken şey bir üyelik oluşturmak. Üyelik oluşturduktan sonra size hangi ödeme yöntemiyle ödeme yapmak istediğinizi soruyor sistem. Kredi kartı türünüzü seçerek bilgilerinizi girebilir ve ödeme adımını tamamlayabilirsiniz. Sonrasında yapmanız gereken tek şey kargo sürenize bağlı olarak ürününüzün ulaşmasını beklemek. Ürün elinize ulaştıktan sonra yeniden hesabınıza girerek satıcının ürünü hakkında ve satıcı hakkında yorum yapabilir, alışverişi onaylayabilirsiniz. Böylece askıda bekleyen ödemeniz satıcıya geçmiş olacak. Ben bu zamana kadar hiç sorun yaşamadım fakat olur da ürünler ilgili bir sorun yaşarsanız mutlaka satıcıya mesaj atın. Para iadesi ya da ürünü yeniden gönderme teklifinde bulunuyorlar. Olur da satıcıya ulaşamazsanız da korkmayın. Aliexpress hiçbir şekilde alıcıyı zor durumda bırakmıyor ve yardımcı oluyor.